Dzień Opiekuna - 30 listopada

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Opiekun rodzinny - nie musi być sam”, 30 listopada organizujemy Dzień Opiekuna (przyłączając się w ten sposób do Carers Rights Day w Wielkiej Brytanii). Tego dnia w Warszawie odbędzie się premiera książki "Wyjrzeć przez okno" i spotkanie z jej autorką, debata ekspertów na temat definicji opiekuna rodzinnego i możliwości wprowadzenia jej do regulacji prawnych, ogłoszenie konkursu dla dzieci i młodzieży szkolnej „Opiekun rodzinny - pomagam”, a w ośrodkach biorących udział w kampanii - spotkania dla opiekunów rodzinnych oparte na fragmencie książki "Wyjrzeć przez okno".

Obchody Dnia Opiekuna rozpoczniemy o 9.30 spotkaniem z Anną Kulką-Dolecką i prezentacją jej książki "Wyjrzeć przez okno". Z zawodu psycholog, prywatnie jest mamą dwóch synów, w tym Pawła będącego pod opieką Hospicjum Domowego dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Artykuły wykorzystane w książce to zapis codzienności opiekuna rodzinnego chorego przewlekle dziecka. Każdy z nich poprzedzony jest rozmową-zapisem spotkania z autorką i osadzony we współczesnym kontekście. Poszczególne rozdziały, w tym dotyczące nieuchronności kryzysów, potrzeby odpoczynku, roli pasji czy innych ludzi w naszym życiu, to opowieść prywatna, ale zarazem profesjonalny poradnik. Prawdziwa książka-przewodnik dla opiekunów rodzinnych. Prawdziwie dobra lektura dla wszystkich.

O 10.30 przekażemy informacje na temat konkursu pt. „Opiekun rodzinny - pomagam” dla dzieci i młodzieży szkolnej, organizowanego wraz z Fundacją Agory.

W godzinach 11.00-14.00 odbędzie się spotkanie ekspertów, zajmujących się tematyką opieki nieformalnej. Jego celem będzie między innymi próba sformułowania definicji opiekuna rodzinnego osoby zależnej ze względu na chorobę lub/i wiek (nie tylko niepełnosprawnej). Stworzenie i wprowadzenie „do obiegu” takiej definicji, ułatwiłoby dalsze działania i regulacje prawne na rzecz opiekunów, tak jak było to w Wielkiej Brytanii. Udział w spotkaniu potwierdzili: prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk,  prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, dr hab. Mariola Racław, dr hab. Piotr Czekanowski prof. UG, dr hab. ks. Piotr Krakowiak, prof. UMK, Mirosław Wróblewski, dr Rafał Bakalarczyk oraz dr hab. Beata Szluz i przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób zależnych i ich opiekunów rodzinnych.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, włączenia się do dyskusji oraz podzielenia wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Odbędzie się ono 30.11.2018r.  w Warszawie, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Al. Solidarności 77, sala nr 1.17.