Ważne pytania

Klauzula INFORMACYJNA
Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Hospicyjna, z siedzibą w Gdańsku, przy ul. Chodowieckiego 10;
2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu Administratora;
4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt;
5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat;
6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania;
7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
8) podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu.

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi.

Komentarze  

#34 Anna 2019-01-13 18:48
dzień dobry, Babcia półtora miesiąca temu spadła ze schodów. w tym czasie jej stan zdrowia bardzo sie pogorszył. 4 dni temu została przewieziona do szpitala ponieważ nie można było jej dobudzic. Trafiła na oddział geriatryczny. W tej chwili jest w letargu, nie ma z nia kontaktu. Ma wielonarządową niewydolność. Nie chce jeść ani pić. Cały czas odczuwa ogromny ból, przeczulica całego ciała. Czy istnieje możliwość umieszczenia jej w hospicjum oraz uśmierzenia bólu?
__________________________________________
Decyzja o leczeniu bólu ma charakter bardzo indywidualny. Musi uwzględnić wszystkie choroby, na jakie cierpi pacjent. Najlepiej sytuacje zna lekarz prowadzący i on podejmuje decyzje co do leków. Jeśli Pani Babcia jest na oddziale geriatrycznym, to powinna uzyskać podobne wsparcie przeciwbólowe, jak w hospicjum.
Cytować
#33 Kasia 2019-01-09 12:36
Witam,
Choremu na raka (w stanie który nie kwalifikuje sie już do leczenia) oraz jego rodzinie zależy na opiece w hospicium domowym. Niestety lekarz prowadzący w szpitalu nie chce dać skierowania. Chciałam się dowiedzieć, czy istnieje jakaś podstawa prawna na podstawie której lekarz ma obowiązek na żądanie rodziny wystawić takie skierowanie bądź czy istnieje zapis na podstawie którego może odmówić wypisania pacjentowi skierowania go do hospicjum DOMOWEGO,jeśli szpital nie ma już żadnej możliwości pomocy pacjentowi(sam taką informacje podaje rodzinie pacjenta) i chce go skierować na oddział paliatywny. Dodać należy, że pacjentowi potrzebny jest sprzęt, którym dysponują hospicja domowe (koncentrator tlenu) i pomoc pielęgniarki w ew. zakładaniu kroplówek. Rodzina również ze swojej strony ma możliwość zapewnienia w razie potrzeby dodatkowych wizyt pielęgniarki czy lekarza.
______________________________________
Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. W świetle tego prawa pacjent, powinien zostać skierowany do opieki paliatywnej, jeśli jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i spełnia warunki dot. stanu zdrowia, kwalifikujące jego do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Zgodnie z art. 37 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty: „W razie wątpliwości diagnostycznych lub terapeutycznych lekarz z własnej inicjatywy bądź na wniosek pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, jeżeli uzna to za uzasadnione w świetle wymagań wiedzy medycznej, powinien zasięgnąć opinii właściwego lekarza specjalisty lub zorganizować konsylium lekarskie.”

Przepis ten przewiduje obowiązek skierowania pacjenta do opieki specjalistycznej w sytuacji, gdy w świetle zasad wiedzy medycznej pacjent opieki takiej wymaga. Jeżeli pacjent spełnia kryteria kwalifikujące jego do opieki paliatywnej i hospicyjnej przewidziane w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej to lekarz ma obowiązek poinformować jego o możliwości takiej opieki i wystawić skierowanie. Obowiązek ten w tym przypadku ciąży na lekarzu ubezpieczenia zdrowotnego, którym jest także lekarz pracujący w szpitalu w ramach kontraktu z NFZ. Kryteria kwalifikujące to stwierdzenie u pacjenta choroby określonej w wykazie zawartym w ww. Rozporządzeniu, nieuleczalnej, postępującej, ograniczającej życie.
Skierowanie jest ogólne i pozwala choremu wybranie dogodnej dla niego placówki.
dr n. med. mgr prawa Leszek Pawłowski
Cytować
#32 Marek 2019-01-06 18:48
Witam, moja mama lat 82, przytomna, po udarze, z przerzutami rakowymi pochodzącymi z pęcherzyka żółciowego, z niedowładem ud z powodu płytek naciskających kręgosłup (rezonans) jutro 7 stycznia 2019 ma być wypisana z Interny. Będąc onkologiczna w szpitalu twierdzą, że nie może być przyjęta na szpitalny oddział rehabilitacyjny. Czy kwalifikuje się do hospicjum?
_____________________________________________
Z Pana opisu wydaje się, że tak. Ostateczną decyzję i skierowanie do hospicjum wydaje lekarz.
Cytować
#31 Klaudia 2018-12-21 10:51
Witam! Teściowa ma raka piersi A do tego jest lekomanka czy taka osoba kwalifikuje się do hospicjum?
_____________________________________________
Hospicjum obejmuje opieką pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową po zakończonym leczeniu.
Więc jeśli Teściowa zakończyła leczenie onkologiczne, to może być pod opieką hospicjum.
Cytować
#30 Stanisława 2018-12-17 20:04
Mam w hospicjum brata chorego na nowotwór płuc. Hospicjum oddalone od mojego obecnego miejsca zamieszkania 250 km.Czy mogłabym się starać o przeniesienie brata do mojego województwa i hospicjum w mieście którym mieszkam. Bardzo proszę o pomoc
_________________________________________
Może się Pani starać o przeniesienie brata do innego hospicjum, jednak należy o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym, gdyż wszystko zależy od stanu zdrowia Pani brata, czy przewóz nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla niego. Musi się Pani również liczyć z tym, że będzie musiała zapłacić za przewóz karetką, ponieważ zazwyczaj umowy na transport medyczny są podpisane do granicy miasta.
Cytować
#29 Magda 2018-12-14 07:58
Witam, jak daleko może dojechać do pacjenta hospicjum domowe? Czy hospicjum domowe obejmuje konkretne województwo?
_______________________________________________
Przepisy nie określają odległości, w obrębie jakich powinno działać hospicjum domowe. Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z hospicjum. W niektórych miejscowościach działa tylko jedno hospicjum, w innych więcej.
Cytować
#28 Aldona 2018-11-13 11:07
Witam. Moja mama jest od tygodnia w hospicjum w ramach NFZ. Czy renta którą otrzymuje z ZUS będzie pobierana przez NFZ dla hospicjum, czy normalnie będzie wpływała na konto jak dotychczas
______________________________________________
Renta powinna wpływać na konto jak dotychczas.
Cytować
#27 Magda 2018-10-17 14:34
Dzień dobry,
Moje dziecko jest pod opieką hospicjum domowego. W ramach świadczenia gwarantowanego jest również rehabilitacja. Do tej pory dziecko miało rehabilitację z hospicjum 1 raz w tygodniu. Czy hospicjum może wstrzymać rehabilitację mojemu dziecku na okres np 3 tygodni podając powód, że przyjęli inne dziecko i muszą jemu zapewnić rehabilitację?
_______________________________________________
Rehabilitacja jest świadczeniem gwarantowanym w opiece hospicyjnej, jednak NFZ wymaga zatrudnienia fizjoterapeuty jedynie "w wymiarze ¼ etatu przeliczeniowego na 15 świadczeniobiorców”, czyli dzieci będących pod opieką hospicjum. Za taki wymiar daje fundusze. To czy pacjent wymaga fizjoterapii zależy w głównej mierze od jego stanu zdrowia oraz decyzji lekarza prowadzącego. Proszę dopytać lekarza o przyczynę przerwy w fizjoterapii, może niektóre ćwiczenia jest Pani w stanie sama wykonywać z dzieckiem w czasie tej przerwy w wizytach fizjoterapeuty?
Cytować
#26 Edyta 2018-09-13 17:15
Witam
Mam pytanie dotyczące wizyt u osoby przebywające w hospicjum. Czy jest ograniczony do konkretnej godziny? Pytam ponieważ mój tata przebywa w takiej placówce od dwóch dni i nie czuje się tam komfortowo. To jest nowe otoczenie, nowi ludzie. Wiem, że nie mogą z nim siedzieć 24 H bo mogę przeszkadzać innym, ale tata mnie potrzebuje. A ja o godz. 18 jestem wypraszana. ____________________________________________
Każdy oddział hospicyjny ma swój regulamin, który określa godziny odwiedzin. Jest to podyktowane harmonogramem pracy oddziału oraz zapewnieniem komfortu pobytu wszystkim pacjentom. Gdy stan zdrowia Pani Taty będzie się pogarszał może Pani porozmawiać z lekarzem na temat wydłużenia godzin odwiedzin tak, aby być z Nim, gdy będzie to najbardziej potrzebne.
Cytować
#25 Weronika 2018-09-07 09:49
Dzień dobry. Moja 92-letnia babcia, ostatnio miała 3 udar mózgu, trafiła do szpitala, gdzie podczas badań wykryto, że ma raka piersi. Lekarze nie chcą babcie poddać jakiemukolwiek leczeniu, stwierdzili, że wiek im na to nie pozwala. Po kilku dniach oddano nam babcie do domu. Już nie tę samą babcie. Babcia przestała chodzić, niewiele mówi, wszystko jej się myli. W dzień bardzo dużo śpi a w nocy strasznie krzyczy, z kimś rozmawia, wiecznie kogoś woła... Nie wiemy co robić mnie i siostrę bardzo martwi stan babci. A niestety ze względu na nasze obowiązki (praca, szkoła) i odległość między naszym domem a babcią. Utrudnia nam sprawę. Nie mamy także wystarczającej kwoty na Dom Pomocy lub opiekuna. Sprawę utrudnia nam także fakt, że babcia ma dwie córki (nasze ciocie), które nie interesują się babcią. Za, to przez fakt, że je ma. W MOPSie nie chcą nam udzielić darmowej pomocy. Proszę o informację czy w takim przypadku możemy starać się z siostrą o Hospicjum dla Babci?
_____________________________________________
Oczywiście możecie Panie zgłosić Babcię do opieki hospicyjnej, jeśli otrzymaliście skierowanie do hospicjum od lekarza ubezpieczenia społecznego oraz konsultację onkologa o terminalnej fazie choroby nowotworowej.
Cytować