Ważne pytania

Zadaj pytanie lub poszukaj odpowiedzi

Wpisy  

#15 Barbara 2018-01-10 22:12
Mój brat po operacji mózgu w wyniku wypadku m-c temu i lekarze twierdzą, że jest za mało aktywny i proponują hospicjum
Jak wygląda taka opieka i jakie są rokowania zdrowienia?
Dziękuję za uwagę
______________________________________________
Do hospicjum przyjmowani są pacjenci w terminalnej fazie choroby nowotworowej po zakończonym leczeniu onkologicznym.
Niestety pacjenci po wypadkach nie kwalifikują się do opieki hospicyjnej, jeśli nie chorują na schorzenia nowotworowe.
Najlepiej, aby poszukała Pani placówek rehabilitacyjnych.
#14 Ewa 2017-11-22 09:40
Choroba Alzheimera w podeszłym wieku - jak rozpoznać? Czym się różni od zwykłego otępienia, czy konieczna jest diagnoza lekarza (jakiego?). Czy są jakieś leki wspomagające?
Artykuły, które czytałam w necie są mało wyczerpujące, nie trafiłam też na żadną grupę wsparcia...
___________________________________________
Otępienie to choroba mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym lub postępującym, w którym zaburzone są wyższe funkcje poznawcze (myślenie, pamięć, orientacja, rozumienie, zdolności uczenia się, liczenia i krytycznej oceny). Istnieje wiele chorób odpowiedzialnych za rozwój otępienia. Choroba Alzheimera jest jego najczęstszą przyczyną w Polsce. W jej przypadku dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych i zaniku komunikacji między nimi na skutek odkładania się patologicznych białek: hiperfosforylowanego białka tau oraz beta-amyloidu. Jednym z najbardziej uszkodzonych obszarów jest hipokamp – ośrodek w mózgu odpowiedzialny za pamięć, dlatego też jej zanik jest najbardziej widocznym objawem. Pewne rozpoznanie tej choroby nie jest możliwe za życia. Ustalenie prawdopodobnego jej rozpoznania opiera się na spełnieniu kryteriów zawartych w klasyfikacjach: ICD-10, DSM-IV lub NIA-AA. Zwykle zajmują się tym lekarze: psychiatrzy, neurolodzy, geriatrzy i psycholodzy. Diagnostykę rozpoczyna się zwykle od testów przesiewowych takich jak Mini–Mental State Examination, test rysowania zegara lub Montrealska skala oceny funkcji poznawczych. Po stwierdzeniu nieprawidłowości, kieruje się chorego na badania dodatkowe i pogłębione badanie neuropsychologiczne. Postawienie diagnozy nie jest możliwe na jednej wizycie. Zwykle okres obserwacji trwa kilka miesięcy. Mimo wieloletnich badań żaden z dostępnych leków nie leczy otępienia. Dostępne preparaty zarejestrowane w terapii, takie jak: memantyna, donepezil i rywastygmina mogą jedynie w niewielkim stopniu ograniczać postęp choroby i kontrolować objawy towarzyszące. Spowolnienie postępu choroby można również osiągnąć przy pomocy ćwiczeń umysłowych, aktywności fizycznej i zdrowej diety, czyli generalnie zdrowego stylu życia.
W Polsce istnieje wiele organizacji zajmujących się pomocą chorym i ich bliskim. Aby uzyskać więcej informacji proponuję zajrzeć na stronę www.alzheimer-porozumienie.org/
#13 Janina 2017-10-20 20:50
Sama jestem chora na nowotwór kości i chodzę o kulach a już w poniedziałek wypisują męża ze szpitala. Mąż nie chodzi, ledwo mówi, zasadniczo pacjent ma już odleżyny. Fizycznie nie jestem w stanie mu pomóc w cierpieniu i potrzebach fizjologicznych. Nie wiem na jaką mogę liczyć pomoc i oprócz lekarza pierwszego kontaktu, do kogo się zgłosić. Dziękuję z góry za szybką odpowiedź. Pozdrawiam Janka.
_______________________________________________
Jeśli Pani mąż nie ma choroby nowotworowej, to może Pani ubiegać się o pomocy pielęgniarskiej opieki długoterminowej. Pielęgniarka przychodzi do domu tak często jak jest to potrzebne i zajmuje się np. leczeniem odleżyn. Może Pani również skorzystać z pomocy opiekunki za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej w miejscu państwa zamieszkania. Jeśli zdecyduje się Pani na pomoc instytucjonalną to należy złożyć dokumenty do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Jeśli natomiast Pani mąż również choruje na nowotwór to może Pani zgłosić go do opieki domowej lub stacjonarnej w hospicjum.
#12 Irena 2017-08-19 16:25
Moja mama ma 90 lat, jest po udarze mózgu nie ma renty ani emerytury tylko dodatek dla osób represjonowanych w wysokości 628 zł co kwartał. Ja jeszcze pracuję. Czy jest jakaś możliwość aby mamę umieścić w hospicjum do tej pory jak przejdę na emeryturę? Proszę o odpowiedź, Białystok
____________________________________________
Hospicja przyjmują do opieki osoby ubezpieczone, w terminalnej fazie choroby nowotworowej, więc jeśli Pani Mama ma odprowadzaną składkę zdrowotną i chorobę nowotworową to oczywiście może Pani zgłosić ją do opieki hospicyjnej.
#11 Lukasz Janasz 2017-08-09 13:15
Dzień Dobry,
Moja babcia trafiła do szpitala w Garwolinie. Ma guza na mózgu i ma 84 lata. Babcia potrzebuje specjalistyczna opiekę i chciałbym żeby babcia leżała w domu bo szpital i tak wypisuje. Szpital radzi dać babcie do Hospicjum. Moje pytanie jest takie:

Czy można załatwić pielęgniarkę do domu parę dni w tygodniu. Czytałem na internecie, że podlega pielęgniarka dla pacjenta. Bardzo dziękuję za odpowiedz i za radę.
____________________________________________
Oczywiście, jeśli tam gdzie mieszka Pana Babcia działa hospicjum domowe to może Pan zgłosić ją do tego hospicjum, a wtedy będzie przychodzić lekarz i pielęgniarka do domu. Jeśli będzie Pan miał problem ze znalezieniem hospicjum to proszę zadzwonić do oddziału miejscowego NFZ-u podadzą Panu namiary na hospicjum.
#10 Agata 2017-07-05 19:02
Witam moja mama jest po amputacji palców u stopy jest rownież osobą otyła(cukrzyca) i niedługo będzie miała niestety amputowaną nogę.Nie potrafimy podnieść mamy żeby doprowadzić ją do łazienki lub chociaż zmienić pampersa.Gdzie możemy się zgłosić po pomoc?
#9 Sandra 2017-06-30 21:39
Mam chorego ojca alkoholika który już drugi raz w ciągu dwóch lat trafił do szpitala teraz właśnie okazało się ze znowu nie chodzi musi mieć pampersy itd . Osoba która nie da sobie sama rady. Ja mam trójkę dzieci jestem osobą pracującą i nie wiem co mam zrobić gdzie mam szukać pomocy . Pomocy. ..
____________________________________________
Ponieważ podała Pani za mało szczegółów dotyczących sytuacji Ojca, trudno konkretnie wskazać, gdzie może udać się Pani po pomoc. W zależności od tego na co choruje Ojciec ma Pani możliwość skorzystania z pomocy różnych placówek, jednak warunek jest jeden - nie można tam spożywać alkoholu. Jeśli przebywa obecnie w szpitalu warto skorzystać z pomocy pracownika socjalnego tam pracującego, zazwyczaj ma on możliwość skierowania pacjenta np. do zakładu leczniczo-opiekuńcze go. Jeśli Pani Ojciec zostanie wypisany do domu można skorzystać z usług opiekuńczych za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej. Kolejny warunek: Ojciec musi wyraźić na to wszystko zgodę.
#8 stanislaw 2017-06-09 09:03
witam, mam pytanie. Otóż mój szwagier nieuleczalnie chory został umieszczony w placówce gdzie musi płacić 3000zl za pobyt i wszystkie leki pampersy itd. Jest to koszt bardzo wysoki na który go nie stać ani jego rodziny. Płacił cale życie na ubezpieczenie i taka go spotkała nagroda na starość. Czy taki przypadek jest zgodny z prawem,czy nie można załatwić tego inaczej. Proszę o pomoc w tej sprawie.
__________________________________________
Dzień dobry. Z tego co Pan pisze wnioskuję, że szwagier Pana został umieszczony w prywatnej placówce. W państwowych placówkach pobierana jest opłata ze świadczenia emerytalnego w wysokości 70% tego świadczenia. Możecie Państwo złożyć wniosek o umieszczenia pacjenta w placówce państwowej.
#7 Martyna 2017-05-17 18:18
Witam. Czy rodzina pacjenta w hospicjum ma w obowiązku wybrać już od początku zakład pogrzebowy? Dla mnie to za szybko, aby wybierać takie miejsce a dopiero co pacjent został przyjęty do hospicjum - minął zaledwie tydzień. Jak mam się do tego odnieść?
_________________________________________
Dzień dobry. W naszym hospicjum zakład pogrzebowy wybiera rodzina dopiero po śmierci pacjenta.
#6 Tomek 2017-04-11 21:46
Witam, Tato ma 79 lat i miał niedawno operację na niedrożność żył szyjnych, od których miał zawroty głowy i liczne upadki. Po pomyślnej operacji nadal wymaga opieki, ale jego konkubina nie chce go przyjąć z powrotem do swojego mieszkania. Ojciec nie ma własnego lokum, jest teraz bezdomny, ale ciagle przetrzymywany w szpitalu, bo nikt go nie odbiera. Ja mieszkam za granicą, a na brata, który mieszka lokalnie nie mogę liczyć. Nie wiem, co robić. Czy hospicjum to odpowiednie miejsce dla mojego Taty? Ma emeryturę.
_________________________________________
Dzień dobry, niestety hospicja przyjmują pacjentów w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Z tego co Pan pisze wynika, że Pana Tata choruje na miażdżycę, więc może najlepiej będzie, jeśli nie możecie państwo zapewnić opieki w domu, złożyć wniosek o miejsce w zakładzie opiekuńczo - leczniczym. Może Panu w tym pomóc pracownik socjalny zatrudniony w szpitalu gdzie przebywa Pana Tata.